Deltagare

Tävlande SM hästplöjning 2018.

1. Pär Eriksson, Södermanlands län.

2. Roland Arvidsson, f.d. Bohus län.

3. Linus Elmelid, f.d. Södra Älvsborgs län.

4. Thomas Carlsson, Hallands län.

5. Johan Eriksson, Södermanlands län.

6. Sigvard Gustavsson, f.d. Kristianstads län.

7. Göran Johansson, Jönköpings län.

8. Kjell Brinkby, Östergötlands län.  

Tävlande SM veterantraktorplöjning 2018.

Bogserad plog

1. Alf Eriksson, Jönköpings län.

2. Sture Thörner, Värmlands län.

3. Dick Nilsson, Södermanlands län.

4. Lennart "Änghagen" Johansson, Hallands län.

5. Alvar Petersson, Kalmar län.

6. Dan-Anders Jansson, Åland.

7. Karl-Henrik Larsson, f.d. Malmöhus län. Kör även DM för uttagning till nästa
års SM.

8. Dan Andersson, f.d. Norra Älvsborgs län.

9. Joakim Olsson, f.d. Bohus län.

10. Johan Gustafsson, Östergötlands län.

11. Erik Westerdahl, Västmanlands län.

12. Martin Månsson, f.d. Malmöhus län, kör DM för uttagning till nästa års SM.

Buren plog

14. Fredrik Andersson, Jönköpings län.

15. Gert-Inge Magnusson, f.d. Bohus län.

16. Krister Nilsson, Hallands län.

17. Andreas Larsson, f.d. Malmöhus län.

18. Nisse Ruus, Värmlands län.

19. Maths Torstensson, f.d Norra Älvsborgs län.

20. Raul Petrell, 72 år, Åland, tävlar utom SM.

21. Gösta Carlsson, Hallands län.

22. Jan Gunnarsson, Kalmar län.

23. Torbjörn Pettersson, Östergötlands län.

24. Bo Johansson, Västmanlands län.

25. Pier Cederborg, Jönköpings län.

26. Dan Lindholm, Åland, tävlar utom SM.

27. Stefan Petersson, Östergötlands län.

28. Per-Göran Persson, f.d. Kristianstad län, Kör även DM för uttagning till nästa års SM.

29. Per-Ove "Poppen" Persson, f.d. Mamlöhus län, kör DM-klass.

Veterantraktorplöjning årsmodeller 1956 - 1964

32. Sven Håkansson, f.d. Malmöhus län.

33. Boo Beurling, Östergötlands län. .

34. Jonas Hägg, Hallands län.

35. Göran Svensson, Jönköpings län.

36. Karl-Olov Andersson, Hallands län.


Tävlande SM, växel och teg

Tegplog, junior

40. Fanney Bengtsdottir, Kronobergs län.

Tegplog, senior

42. Inge Larsson, Östergötlands län.

43. Per Wester, Blekinge län.

44. Emilia Bengtsdottir, Kronobergs län,

45. Bengt Larsson, Kronobergs län.

46. Daniel Uleskog, Kronobergs län.

Skol-SM

50. Uddetorps naturbruksgymnasium, Filip Persson och Edwin Brunnegård

51. Ökna naturbruksgymnasium, Nils Gustafsson och Didrik Karlsson

52. Munkagårds naturbruksgymnasium

Växelplog, senior

48. Rolf Eliasson, Hallands län.

Presentation om deltagarna publiceras i programboken som kommer finnas på plats.